Darmowa wysyłka na terenie Polski powyżej 300 zł

Szukaj

Acroyoga z Alicją Sobczak - wywiad

Marta, 2 październik 2019
Acroyoga z Alicją Sobczak - wywiad

Jak długo praktykujesz jogę?

Od dziewięciu lat praktykuję hatha jogę metodą B.K.S Iyengara.

Jaki rodzaj jogi do Ciebie najbardziej przemawia?

Przez lata udało mi się spróbować wielu odmian jogi. Przez krótki czas praktykowałam astanga jogę, próbowałam yin jogi, jogi powięziowej i vinyasy, do której zresztą zdarza mi się wracać coraz częściej. Jednak moją drogą (po za acroyogą, której uczę) jest zdecydowanie hatha joga. To praktyka z dużą ilością pomocy - pasków, klocków, krzeseł, kocy i wałków. Jest bardzo precyzyjna, nastawiona na długie trwanie w pozycjach. Pomoce natomiast ułatwiają pracę z ciałem, pozwalają na poszerzanie zakresów ciała w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

mata do jogi ILLUMINATION
Alicja na macie do jogi ILLUMINATION


Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z acroyogą i co Cię w niej urzekło?

Pierwszy raz zetknęłam się z acroyogą sześć lat temu. Już wtedy, od tej pierwszej pozycji wiedziałam, że mam do czynienia z czymś niesamowitym. Z każdą kolejną praktyką, kolejnym wyjazdem, acrojamem i warsztatem moja fascynacja rosła. Po dwóch latach spędzonych jedną nogą w Łodzi, a drugą w Warszawie zapragnęłam wrócić do domu i tu zacząć budować własną społeczność.

W acroyodze urzekli mnie przede wszystkim ludzie. Energia, która wytwarza się podczas wspólnej praktyki znacznie wykracza po za ramy zwykłych ćwiczeń. Acroyoga buduje zaufanie, bliskość, przełamuje bariery psychiczne, fizyczne i emocjonalne. W pewnym momencie ludzie, którzy razem ćwiczą stają się sobie bardzo bliscy. Ja z moimi uczniami jestem związana naprawdę głęboką przyjaźnią. Wspólnie spędzamy wolny czas, świętujemy urodziny, parapetówki i święta. Acroyoga ma w sobie niezwykłą moc. Ludzie wcale nie czują, że ćwiczą, tylko spędzają czas na świetnej zabawie, po której nierzadko mają ogromnie zakwasy.

Mata do jogi VIBRATION
Alicja na macie do jogi VIBRATION od Moonholi

Jaka powinna być idealna mata do jogi?

To bardzo dobre i bardzo trudne pytanie. Wybór maty do jogi to bardzo indywidualna i trudna decyzja. Moim zdaniem dobra mata do jogi musi być antypoślizgowa. Oczywiście stopień ślizgania się zależy od tego czy praktyka jest intensywna i czy jesteśmy osobami, które mają tendencje do wydzielania dużej ilości potu. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest miejsce, w którym będziemy ćwiczyć. Jeżeli zamierzamy z matą dużo podróżować, niekoniecznie samochodem trzeba zastanowić się nad rozmiarem i wagą naszej potencjalnej maty do jogi. Jeżeli natomiast możemy zostawić matę w szkole jogi to kryterium jest zupełnie zbędne. Przy wyborze maty warto również zastanowić się nad wytrzymałością. Wiadomo, że maty do jogi z wyższej półki są droższe, jednak mogą posłużyć nam znacznie dłużej niż wersje tańsze. Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest wygląd. Przecież będziemy na tej macie spędzać naprawdę dużo czasu, dlatego warto poszukać mat, które odpowiadają nam również wizualnie.

mata do jogi VIBRATION
Alicja podczas sesji fotograficznej dla Moonholi

Co daje Ci praktyka jogi?

Praktyka jogi pozwala mi skupić się na teraźniejszości. Praktykując muszę być w pełni uważna, świadoma oddechu i pracy jaką wykonuje moje ciało w pozycji. Cała muszę być asaną. Bez tego nie ma jogi. Bez intencji, dyscypliny nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu. Joga w założeniu ma przygotować nasze ciała do medytacji. Po za tym ułatwia skupienie i koncentrację. Poprzez budowanie siły w pozycjach, pracę z oddechem i rozciąganie ciała, joga przynosi spokój i rozluźnienie. Czasami wydaje mi się, że będąc mocno zabieganą mamą małego dziecka bez acroyogi i jogi postradałabym zmysły.

Wiemy, że prowadzisz sekcję acroyogi na AZS Politechniki Łódzkiej. Zdradzisz nam coś więcej?

To miejsce w którym za naprawdę symboliczne pieniądze może przyjść każdy i ćwiczyć AcroYogę. W tym i poprzednim roku w ramach projektu budżetu obywatelskiego "Młodość pełna pasji" wygraliśmy fundusze, dzięki którym każdy student, uczeń czy doktorant może przez cały semestr ćwiczyć całkowicie za darmo. Sekcja w Akademickim Związku Sportowym Politechniki Łódzkiej jest bardzo bliska mojemu sercu. Pozwala bowiem dotrzeć do bardzo młodych ludzi i daje możliwość spróbowania nowych form ruchu, zupełnie odmiennych niż klasyczny wf.

mata do jogi VIBRATION
Alicja z matą do jogi VIBRATION

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj